I bez státní podpory, právě díky nízkým úrokovým sazbám, mají lidé o hypotéky na stavbu bytu velký zájem. Developeři proto stále staví byty do vlastnictví, cena za metr čtvereční začíná v Praze na zhruba 24 tisících korunách. Nové byty, které se na trhu objeví, se podle developerů bez problémů prodají. Většina lidí má zájem o byty za cenu 30 až 40 tisíc korun za metr čtvereční.

"Zatím je tendence, že cena nové výstavby díky poptávce lidí stále roste," řekla Lenka Homolková ze společnosti Finep & partners. V růstu cen se prý odráží i vyšší nároky lidí na standard bydlení. V tuto chvíli stát poskytuje podporu jen lidem do 36 let na nákup nemovitosti starší dvou let. Na tento program má ministerstvo místního rozvoje v letošním rozpočtu 530 miliónů korun. Příští rok navrhuje o něco nižší objem peněz, právě proto, že se přestaly vyplácet úrokové dotace k hypotékám na nové bydlení.

Ministerstvo ale zároveň slibuje, že pracuje na novém systému podpory hypoték. "Pan ministr předloží vládě nový systém, který by nerozlišoval mezi stářím nemovitosti a nebral by v úvahu ani stáří žadatele," řekla Grabmüllerová. Program by měl začít platit příští rok. Objem hypoték se státní podporou do července přesáhl čtyři miliardy korun. Meziročně tak klesl o 370 milionů korun. Ke konci loňského roku tento objem činil zhruba 7,5 miliardy korun proti více než 10 miliardám korun v roce 2001.