Americká centrální banka uvádí, že cílem je podpořit likviditu a celkové fungování finančních trhů.

Rezervy budou uvolňovány systémem týdenních dražeb, které začnou 27. března. Zástupci Fedu konzultují podobu aukcí s obchodními jednateli.

Úterní krok je dalším opatřením v řadě, jímž se americké úřady snaží ulehčit stagnujícím trhům.

Americká banka také oznámila, že Washington zvýší do 30. srpna při vzájemné výměně evropským centrálním bankám přísun dolarů. V případě Evropské centrální banky to má být až o deset miliard a u Švýcarské národní banky až o dvě miliardy dolarů na celkových třicet a šest miliard dolarů. Podobná opatření se budou týkat i Bank of Canada či Bank of England.

Krok Fedu následuje poté, co problémys hypotékami v USA vyvolala krizi na světových trzích. Ta trvájiž několik týdnů a spojuje se s obavami recese americké ekonomiky. Ta totiž následně ovlivňuje obchodování a hospodářství celého světa.

O krizi rizikových hypoték:
Rizikové hypotéky se nabízejí lidem, kteří by si běžnou hypotéku pořídit nemohli. Zpočátku jsou splátky velmi nízké, po třech letech však výrazně rostou. Loni se v USA ukázalo, že je lidé nemohou splácet.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj OECD už odhadla, že celkové ztráty na rizikových hypotékách dosáhnou 300 miliard dolarů.