Forbes odhaduje výši Buffettova majetku na 62 miliard dolarů. O dvě miliardy méně vlastní telekomunikační magnát Helú, Gatesův majetek časopis vyčíslil na 58 miliard dolarů. Počítačový magnát tak po 14 letech poprvé opustil pozici nejbohatšího Američana, když v loňském roce se již spekulovalo i o prvenství Carlose Slima Helú.

Na čtvrtém místě je indický ocelářský magnát Lakšmí Mittal, který je majitelem největší ocelárenské skupiny na světě ArcelorMittal, a vlastní také bývalou ostravskou Novou huť. Jeho majetek Forbes odhaduje na 45 miliard dolarů. V první desítce jsou celkem čtyři Indové.

Letos poprvé překročil počet miliardářů tisícovku - ve světě jich časopis napočítal 1125, zatímco loni jich bylo 946. Nejvíce jich dodaly Spojené státy (469), za nimi s odstupem následuje Rusko s 87 miliardáři.

Petr Kellner
Je to nejbohatší Čech, jehož jmění je odhadováno na 9,3 miliardy dolarů (cca 150 miliard korun). V loňském roce se mu podařilo spojit jeho finanční skupinu PPF s italskou pojišťovnou Generali. Vznikla tak nejsilnější pojišťovací firma ve střední a východní Evropě s hodnotou 5,1 miliardy eur. Kellner dostal 1,1 miliardy a 49 % podniku.
Patří mezi nejznámější Čechy vůbec, přesto není k vidění na veřejnosti. Nikdo neví, kde vlastně žije, kde chodí jeho děti do školy.

Kellner v první stovce

Čerstvý žebříček nejbohatších osob znamená i úspěch pro Česko. Na 91. místě se umísil Petr Kellner, jehož majetek Forbes ocenil na 9,3 miliardy dolarů. Ze sousedů ČR si podle očekávání nejlépe vedou Němci, jichž je v seznamu boháčů 59, dále Poláci (6) a Rakušané (4).

Ani jeden z polských či rakouských miliardářů však zdaleka nedosahuje Kellnerova majetku.

Deset nejbohatších lidí světa
Jméno
Majetek (v mld. USD)
Země
Původ majetku
Warren Buffett 62
USA
Berkshire Hathaway
Carlos Slim Helú60
Mexiko
telekomunikace
Bill Gates
58
USA
Microsoft
Lakšmí Mittal
48
Indie
ocel
Mukeš Ambani
43
Indie
petrochemie
Anil Ambani
42
Indie
různé
Ingvar Kamprad
31
Švédsko
IKEA
K. P. Singh
30
Indie
reality
Karl Albrecht
27
Německosupermarkety Aldi
Zdroj: Forbes