Konkrétně se jedná o Arašídy loupané solené pocházející z Ruska, které v ČR distribuuje firma Vitana ve 125gramových sáčcích. Trvanlivost mají do 16. května 2008. Na českém trhu se vyskytuje většina z 35 tisíc balení.

"SZPI obdržela prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva informace o tom, že by se na českém trhu mohly vyskytovat arašídy obsahující nepovolené množství aflatoxinů. Oznámení do systému vložila Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenské republiky, která také provedla laboratorní testy těchto arašídů,“ uvedla mluvčí SZPI Martina Šmídtová.

Arašídy pochází z Ruska, na Slovensko a do České republiky je měla distribuovat společnost Vitana. "Firma na základě opatření uložených inspekcí nyní musí kontaktovat všechny své odběratele a informovat je o tom, že uvedené arašídy se dále nesmějí prodávat,“ uzavřela Šmídtová.

Aflatoxiny jsou zařazovány mezi mykotoxiny, toxické látky produkované plísněmi. Patří mezi karcinogeny vyskytující se v potravinách.

Vzhledem k tomu, že limity na aflatoxiny byly v arašídech překročeny jen mírně, nehrozí spotřebitelům akutní zdravotní riziko, dodala SZPI.