"Vlna veder se na ekonomice bezpochyby podepíše negativně, ale spíše na rostoucích cenách než na klesajícím hrubém domácím produktu," uvedl analytik Volksbank Vladimír Pikora. Zdražují domácí i dovozové potraviny, rostou také náklady říční dopravy, což se projeví i v dalších odvětvích.

"Vedra tak jsou bezpochyby proinflačním faktorem", dodal Pikora. Počasí by také mohlo ubrat několik desetin procenta z růstu HDP, upozornil hlavní ekonom Patria Online David Marek. Největší ztráty hlásí zemědělci, kteří se na tvorbě HDP podílejí pěti procenty. Sucho jim ničí lány obilovin i dalších plodin, vinou počasí se také snižuje dojivost krav.

Vysychající řeky a horkem pokroucené koleje zase dělají těžkou hlavu dopravcům, kteří ročně vytvářejí dokonce desetinu HDP České republiky.

Vysoké teploty přinášejí řadu problémů, ale také některé stimuly pro hospodářství. Naplno puštěné klimatizace prudce zvyšují spotřebu elektrické energie, ruce si mnou také výrobci a prodejci nápojů a klimatizačních zařízení.

Vedra se naopak nepříznivě promítnou do efektivity práce, protože lidem se v tropickém počasí mnohem hůře pracuje. "Celkový efekt na vývoj HDP je tak velmi obtížné odhadnout," shrnul Ivo Nejdl z Raiffeisenbank. Podle Marka by se však s negativním dopadem tropických veder na HDP radši počítat mělo.