"V horizontu měsíce lze čekat zdražení Naturalu 95 o 30 až 40 haléřů na litr," řekl hlavní ekonom Patria Online David Marek. Podle něj distribuční společnosti už nebudou schopny poklesem marží tlumit rostoucí ceny ropy na světových trzích.

O více než 40 haléřů pod průměrnou cenou se litr benzinu v současné chvíli prodává na severní Moravě. Tam ho motoristé koupí zhruba za 23,50 koruny, což je nejnižší cena v České republice. Za posledních sedm dní to je ale o 14 haléřů více.

Podobně se cena benzinu zvedla na jižní Moravě. Řidiči zde za litr Naturalu 95 zaplatí zhruba 23,70 koruny. V Praze, kde jsou pohonné hmoty nejdražší, vzrostl litr benzinu na více než 24,40 koruny.

Cena motorové nafty se proti minulému týdnu nezměnila a zůstala na 21,03 koruny za litr. Nejlevnější je v západních Čechách, kde za ni řidiči zaplatí v průměru 20,65 koruny. Přes hranici 21 korun se nafta dostala v Praze a středních Čechách.

Ceny ropy se v pondělí pohybovaly na nejvyšších úrovních od invaze do Iráku letos v březnu. Cena ropy Brent v Londýně klesla o šest centů na 29,93 dolaru za barel. V New Yorku barel americké lehké ropy zlevnil o 15 centů na 32,03 dolaru. Ceny rostly kvůli obavám o čerstvé dodávky ropy z Iráku a také díky velkým nákupům investičních fondů.