„Odhadujeme, že množství padělků můžeme počítat na tisíce,“ sdělil Právu mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Doplnil, že každý pozorný zákazník by měl falešné známky odhalit pouhým okem a pak okamžitě informovat policii.

„Na rozdíl od pravých kupónů je u padělků číslo kupónu na lícové straně mírně rozmazané a působí dojmem tučného písma. Stejně tak hologram na lícové straně zcela neodpovídá originálu,“ popsal některé z rozdílů Hanták.

Nejkřiklavější rozdíl mezi falešnou známkou a originálem je podle něj na rubu této známky. Zatímco barva originálního kupónu je na rubu proměnlivá a mění se z tmavočervené do zelené, na padělcích je barva stále stejná - narůžovělá.

 

Pokud by někdo z řidičů nezákonným prodejcům padělků i přesto naletěl, má podle Hantáka volat policisty a také si vždy nechávat doklad o koupi kupónu.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky je informace o nových padělcích překvapivá, protože loni se žádné neobjevily. Rok předtím ale podvodníci v Česku nabízeli falešné známky vyrobené v Číně.

Stejně jako policie i mluvčí doporučil kupovat známky jen u 5000 prověřených distributorů, tedy na poštách nebo čerpacích stanicích.