"Moc fandím Slovensku, aby přijetí eura neznamenalo zádrhel v tomto ekonomickém růstu a aby to nebyla spíše brzda, než pomocník v této věci," uvedl Klaus po čtvrtečním jednání se svým slovenským protějškem Ivanem Gašparovičem v Bratislavě.

Klaus zdůraznil, že Česko je v otázce přijetí eura poněkud opatrnější a myslí si, že výhody existence vlastní měny převažují potenciální přínosy přijetí společné evropské měny.

"Moc přeji Slovensku, aby to žádný zádrhel v ekonomickém růstu Slovenska nepřineslo," řekl Klaus. "Jako ekonom, nikoliv jako prezident, si myslím, že je to příliš odvážný krok," dodal.

Gašparovič reagoval poznámkou, že odvážným štěstí přeje. "Když se skočí, musím vědět, kam dopadám," kontrovala hlava slovenského státu. Předpokládám, že slovenští ekonomové a politici si udělali velmi dobré propočty," reagoval Klaus. Slovensko chce zavést euro v roce 2009.

Český prezident ve čtvrtek jednal také se slovenským premiérem Robertem Ficem, setká se se studenty středních škol a navštíví divadelní představení. V pátek navštíví letní sídlo prezidenta T.G. Masaryka v Topoľčiankach.