O tom, že je dohoda mezi zástupci agentury a švýcarskou bankou UBS na spadnutí, informoval již v sobotu deník Právo.

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) ve středu oznámil, že vláda získá 404 miliónů korun do sedmi dní a 16 miliónů neprodleně po odblokování příslušného účtu. Později by se mělo do Česka vrátit i zbylých 80 miliónů korun.

Zbytek peněz plus náhradu škody bude stát s bankou vymáhat na vinících. Celková suma je 558,5 milionu Kč.

Pohledávky budou vymáhat Francouzi

Podle dohody stát přesunul zbytek pohledávky na švýcarskou banku, která bude peníze vymáhat. "Co bude vymoženo, bude rozdělováno poměrem 1:1, pro českou stranu až do výše 558,5 milionu," řekl Kalousek. Podle něj se stát dočká všech svých peněz včetně náhrady škod a nákladů na právní služby.

"Vzhledem k vysoké profesionalitě těch, kteří budou angažováni pro tuto práci, si myslím, že ta šance je mimořádná," uzavřel ministr.

Banka ani ČKA nepochybyly

Podle generálního ředitele ČKA Zdeňka Čápa v tomto případě nešlo o selhání kontrolních mechanismů, ale pouze konkrétních osob. "Já si myslím, že právě to, že jsme podepsali narovnání s bankou, že kontrolní mechanismy u nás ani v bance neselhaly," uvedl. V případě, že chce někdo spáchat kriminální čin, tak není podle něj velká šance se takovému útoku uchránit.

Vedení státní agentury, která ke konci letošního roku ukončí činnost, tak zhruba po roce a půl tvrdého vyjednávání může slavit úspěch.

UBS, která je jednou z největších bank na světě, totiž dlouho odmítala stamilióny, jež byly podvodným způsobem vyvedeny z dceřiné firmy ČKA – společnosti Galileo Real, do Česka vrátit. Agentura proto banku loni v červnu zažalovala u Obchodního soudu v Curychu.

Půlmiliarda odešla do zahraničí bez vědomí vedení ČKA. Manažer Galilea Jan Šik dal k vyvedení peněz písemný souhlas, později to odůvodnil tím, že je chtěl v zahraničí zhodnotit.

Otevření účtu ve švýcarské bance zprostředkovávali podnikatelé Miloš Skořepa a František Savov. Skořepa pak několik měsíců českým médiím tvrdil, že vyvedené peníze vrátí. Na všechny tři hlavní účastníky transakce podala ČKA trestní oznámení.