Obce by měly z daní kvůli nové reformě financí dostat příští dva roky méně. Stát jim to chce kompenzovat novelou rozpočtového určení, která navýší příjmy obcí o zhruba 4,6 miliardy korun. Ministr financí navíc chystá zcela nový zákon, který by měl platit od roku 2010.

Podle senátorů i zástupců obcí se dal verdikt předpokládat. Zklamaní ale nejsou, podařilo se jim prý rozpoutat debatu o změnách výpočtu.

Ústavní soud by systém považoval za diskriminační v případě, že by některé obce neměly dost peněž na to, aby mohly vůbec fungovat. Soud to ale nezjistil, uvedl soudce František Duchoň. Podle představitelů obcí to ale některým sídlům hrozí. "Nemáme ani na základní údržbu," řekl místostarosta Hory Svaté Kateřiny Petr Pakosta.


Obce loni dostaly z daní celkem 130 miliard korun. Peníze inkasovaly podle toho, do jaké ze 14 velikostních kategorií patří.

6,5krát méně než města

Starostové menších obcí a měst ale často tvrdili, že je systém diskriminuje a že dostávají na občana až 6,5krát méně než radnice velkých měst. Prý to odporuje ústavě, protože jsou podmínky nerovné.

"Díky nadmořské výšce dáme víc třeba za topení," poznamenal Pakosta. Znovu dnes v souvislosti se stávajícími pravidly hovořil o stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva.

Podle místopředsedy Senátu Petra Pitharta to ale není potřeba. "Jsme spokojeni s tím, že se nám podařilo vyvolat diskusi, a rozhodně ještě nekončíme," uvedl po vyhlášení nálezu.

 

Některá města se snažila získat z daní víc peněz tak, že lákala k přihlášení trvalého pobytu přespolní, aby se dostala přes zákonem určenou hranici počtu obyvatel a postoupila do vyšší kategorie.

O daních rozhodují politici, ne soud

Soud ale upozornil na to, že postavení všech obcí není zcela srovnatelné. "Větší obce se stávají přirozenými spádovými centry života a z toho pak vyplývají i určité požadavky na jejich infrastrukturu a na zajištění jejich provozu. Tuto infrastrukturu přitom využívají i obyvatelé menších obcí," upozornil soud. Podobně argumentuje také ministerstvo financí.

Soud prý nemohl postupovat jinak, protože by překročil své pravomoci a zasahoval by do politického rozhodování. O systému rozdělování podle ÚS musejí rozhodnout právě zákonodárci.