"Nejbližší doba by neměla přinést výrazný propad cen, spíše stagnaci," domnívá se analytik společnosti Colosseum Jiří Šťastný. Nejvíce se cena benzinu za posledních sedm dní snížila ve východních Čechách, a to o 12 haléřů na 23,64 koruny za litr.

Nejlevnější benzin ale řidiči tradičně najdou na severní Moravě, kde je aktuální průměrná cena 23,35 koruny za litr. Proti minulému týdnu to je o průměrných osm haléřů méně. Za méně než 24 korun natankují řidiči litr Naturalu 95 ještě na jižní Moravě, severních a západních Čechách.

Nejdražší stále v Praze

Nejdražší benzin nakoupí řidiči v Praze, kde je přijde na 24,34 koruny, což je ve srovnání s minulým týdnem o čtyři haléře méně. Nejlevnější motorovou naftu koupí řidiči v západních Čechách, kde proti minulému týdnu zlevnila o pět haléřů na 20,64 koruny za litr. O devět haléřů spadla cena nafty v jižních Čechách, kde litr nyní stojí průměrných 20,97 koruny. V Praze ceny stagnují, nafta se prodává za 21,95 koruny. To je nejvyšší cena v republice.

Šok přijde v lednu

Od ledna se totiž zvedne spotřební daň i v tuzemsku. Litr benzinu Natural 95 u čerpacích stanic podraží o 1,20 Kč, litr motorové nafty o 2,20 Kč. Ceny ropy v pondělí klesaly, a to díky zprávě, že americká armáda prohlásila irácký vývozní ropovod do Turecka za bezpečný.

V 18:00 SELČ klesla v Londýně cena zářijové dodávky severomořské ropy Brent o 14 centů na 29,85 dolaru za barel. Americká lehká ropa tou dobou na newyorské burze NYMEX klesla o 45 centů na 31,86 dolaru.