Mezi ně patří prodloužení povinné doby pojištění z 25 na 35 let, zvýšení důchodového věku na 65 let, vyřazení studia z náhradních dob pojištění a změna systému invalidních penzí.

Ministerstvo již připravilo alternativní návrhy, které stranám předložilo. Politici koalice a opozice by o nich měli jednat kolem poloviny prosince. Zabývat by se jimi měla i tripartita. Nečas nové návrhy nechtěl upřesnit.

"Naší snahou je nalézt alternativní řešení, ale taková, která zachovají základní hodnotu této reformy. Já nikdy nepředložím do vlády a Sněmovny podobu reformy, kterou bych označil za vykastrovanou," uvedl Nečas. Dodal, že se jeho předloha neomezí "na kosmetické úpravy v nekonfliktních bodech".

Nečas: Důchodová reforma je jeden z klíčových úkolů této vlády

Nečas považuje důchodovou reformu za jeden z klíčových úkolů Topolánkovy vlády a za "jeden ze základních důvodů její existence". Kdyby se mu nepodařilo v tomto volebním období návrhy změn předložit, zvažoval by své další působení na ministerstvu, uvedl.

Komise, v níž je po dvou vyjednavačích z ODS, KDU-ČSL, SZ, ČSSD a KSČM, stanovila 12 bodů v polovině října. Všechny strany se shodly jen na jediném bodě. Souhlasily s tím, aby se invalidní důchod překlopil na starobní, když člověk dosáhne důchodového věku. Na dalších sedmi bodech panovala shoda mezi koalicí a ČSSD. Týkají se například pravidel práce v důchodu či pozůstalostních penzí.

Vláda rozdělila reformu penzí do tří etap. První počítá právě s prodloužením povinné doby pojištění z 25 na 35 let či s posunutím věku na 65 let. Ve druhé má vzniknout rezervní fond. Novelu zákona o rozpočtovém určení daní, která ho upravuje, poslanci už schválili a v prosinci by ji měl projednat Senát. Třetí etapa má umožnit převést část odvodů do fondů.