"Investoři také začali reagovat na odpolední klesající trend na světových trzích," připomněl Pavel Pikna z makléřské firmy Cyrrus. Erste Bank zpevnila o 0,20 procenta na 2494 Kč, nejvíce oslabil Unipetrol (1,73 procenta na 58,56 Kč.). Index PX 50 klesl o 0,37 procenta na 571,9 bodu.

Evropské akcie v pondělí po většinu dne posilovaly, ale závěr seancí postihl špatný začátek zámořských trhů. Dařilo se zejména britské bance HSBC, která na londýnské burze posílila o 3,3 proenta. Investory zaujalo zvýšení zisku o 21 procent a dobré= vyhlídky na příští období. Banka, která podniká téměř po celém světě, musí často zápasit s rozdílnou mentalitou klientů i předpisy v různých zemích včetně daňových. Podle vedení banky se peněžní ústav soustřeďuje především na země, kde se dá očekávat silný vzestup poptávky spotřebitelů. Na německé burze posilovaly akcie výrobce polovodičů Infineon, a to o 3,9 procenta po zprávě, že prodej polovodičů celosvětově roste, zajímavá je také možnost zvýšené dividendy. Akciím ropných koncernů pomohla zvyšující se cena nejdůležitější strategické suroviny, v pondělí se vydaly vzhůru v průměru o jedno procento.

Francouzská strojírenská skupina Alstom zastavila v pondělí obchodování se sými akciemi. Alstom jedná s předními bankami o krátokodobém i střednědobém refinancování firmy. Společnost vydá v úterý podrobnou zprávu o svých záměrech. Evropské a zvláště německé automobilky dosáhly v posledním období jen skromného zisku, v pondělí oslabovaly po znepokojující zprávě o prodeji vozů v USA. Například Porsche ztratila na burze 1,1 procenta, přestože se její prodej na amerických trzích nyní zvýšil o 7,3 procenta. Roční propad v prodeji jejích sportovních vozů však činí 34,6 procenta.