"V polovině prosince podepíšeme s našimi partnery v Rakousku smlouvu," řekl Medveděv na energetickém kongresu v Římě. Rakouský energetický koncern ÖMV letos v květnu sdělil, že podepsal s Gazpromem předběžnou dohodu o spolupráci. Ta bude spočívat v tom, že Rusové získají podíl v rozvodné síti ÖMV.

V rámci Evropy patří distribuční centrum Baumgarten ke třem klíčovým uzlům, které zajišťují distribuci zemního plynu. Loni přepravil zhruba 7,7 miliardy krychlových metrů plynu a od letoška přepravuje 1,3 miliardy metrů krychlových plynu každý měsíc.

Medveděv ale kromě plánů v Rakousku na kongresu pohrozil, že pokud Gazprom nebude moci v Evropě nakupovat přepravní a distribuční podniky, mohla by se Evropská unie ocitnout bez dodávek plynu. Unie už naznačila, že v budoucnu by mělo být odděleno vlastnictví producentů a distributorů, což má zamezit koncentraci vlivu.

Expanzivní plány Gazpromu přidělávají vrásky na čele evropským politikům. Ti se obávají, že Gazprom by měl až příliš velký vliv na trh, takže Rusko by mohlo jeho prostřednictvím v Evropě prosazovat svou politiku. Nad firmou má totiž kontrolu Kreml, který se nehodlá svého vlivu vzdát.