Na hledání smírného řešení mimo arbitráže a soudy se během říjnové návštěvy v Praze dohodl majitel ocelářského impéria Lakšmí Mittal s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Mittalovy firmy vedou proti Česku dvě arbitráže a na státu se snažily vymoci celkem 25 miliard korun.

Kalousek po návštěvě řekl, že se s Mittalem dohodli na vzniku společného expertního týmu, který se pokusí vyjednat koncept společné dohody. Pokud by tento návrh byl přijatelný pro obě strany, bude předložen k posouzení a ke schválení české vládě.

Dohoda během několika měsíců

Jednání podle Jakoba mají být dokončena během několika měsíců. "Obě strany mají vůli k nalezení dohody. Předpokládám, že dohoda o narovnání by zřejmě zahrnovala i druhé arbitrážní řízení," řekl Jakob.

V rámci arbitráže, která nyní byla přerušena, Mittal po Česku požadoval 20 miliard jako odškodnění za vyloučení z účasti na privatizaci společnosti Vítkovice Steel, o kterou měl zájem, ale stát ho kvůli jiné soudní při ze soutěže vyloučil. Nyní železárny patří Rusům a jmenují se Evraz Vítkovice Steel.

Další arbitráž o pět miliard korun se vede kvůli tomu, že stát Mittalovi nevydal téměř 14 procent akcií ArcelorMittal Ostrava, ačkoli se k tomu zavázal v privatizační smlouvě. Akcie se nepřevedly kvůli pokračujícímu sporu se společností Petrcíle; podíl státu nyní spravuje ministerstvo financí.

V Česku patří skupině největší tuzemská hutní firma ArcelorMittal Ostrava, bývalá Nová huť. Čtvrtinový podíl ve firmě patří státu. Celosvětově kontroluje skupina ArcelorMittal deset procent trhu s ocelí a zaměstnává kolem 350 000 zaměstnanců ve 27 zemích světa.