"Jsme rádi, že MF vyšlo vstříc požadavkům České pošty a že učinilo další krok na cestě k přípravě liberalizovaného trhu," řekl generální ředitel ČP Karel Kratina.

Podle České pošty jsou její služby daleko levnější než v okolních státech. Poslání obyčejného dopisu na Slovensku stojí necelých 13 korun, v Německu pak 27,50.

Podnik také již nechce rozlišovat psaní do 20 gramů a těžší a chce pouze jednu kategorii psaní do 50 gramů, jako je to jinde v EU.

Tarifní změny od 1. ledna
poštovní služba současná cena v Kč schválená úprava
obyčejné psaní standardní do 20 g kategorie zrušena
obyčejné psaní standardní do 50 g 7,50 10,00
doporučené psaní standardní do 20 g kategorie zrušena
doporučené psaní standardní do 50 g 22,00 26,00
dodejka 5,00 6,00
do vlastních rukou 5,00 6,00
do vlastních rukou výhradně jen adresáta 5,00 6,00
zdroj:ČP

MF také rozhodlo zrušit cenové limity u obyčejných balíků, cenných balíků a poštovních poukázek typu C. Znamená to, že Pošta může u těchto služeb stanovit nové ceny.

"Ministerstvo rozhodlo, že u těchto tří služeb je na trhu již dostatečná konkurence, proto není zapotřebí je dále zachovávat na seznamu poštovních služeb s cenovým limitem," podotkla mluvčí ČP Dita Václavíková.

Česká pošta již podražila ceny u většiny obyčejných zásilek zasílaných do evropských zemí v letošním únoru. U některých leteckých zásilek posílaných mimo Evropu naopak zlevnila.