Kabinet se v pondělí zabýval zprávou Nejvyššího kontrolního úřadu, podle nějž Česku stále více hrozí, že závazku vůči EU v čištění odpadních vod v termínu nedostojí.

Gandalovič spolu s ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem dostali od vlády za úkol informovat, jak je termín zvládnutelný a s jakými financemi. Bez evropských peněz to ale podle Gandaloviče půjde těžko.

Dva problémy

Náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízková uvedla, že schválení programu v rozsahu 150 miliard korun závisí už jen na dvou problémech. Prvním jsou dlouho diskutované vodohospodářské smlouvy, které uzavíraly české obce s vodárenskými firmami v 90. letech. Podle Bízkové se už nicméně podařilo vyjednat podmínky proveditelnosti, které umožní cestu k dotacím i těmto obcím.

Druhou výhradou Bruselu je podpora, kterou chce stát získat na zateplování rodinných domů. Komise ji totiž považuje za nedovolenou dotaci bydlení.

Stanovisko k výhradám MŽP Bruselu poslalo, nyní čeká na odpověď a poté už formálně požádá o schválení.

Vláda v roce 2000 schválila plán, který počítal s finančními částkami i s uskutečněním jednotlivých vodohospodářských staveb. Podle NKÚ však stát neplní ročně aktualizované strategie financování a řada akcí se posouvá na léta 2008 až 2010.