Ekonomika by podle ČNB letos měla růst o 2,1 až 2,9 procenta a v příštím roce o 2,1 až 3,8 procenta. V dubnové prognóze počítala banka na letošní rok s růstem HDP o 2,3 až 2,9 procenta a na příští rok o 1,7 až 3,3 procenta.

V odhadu růstu ekonomiky je centrální banka stále optimističtější než ministerstvo financí (MF). To mírně zvýšilo odhad letošního růstu ekonomiky na 2,4 procenta z 2,3 procenta odhadovaných v dubnu.

Naopak příští rok by ekonomika měla růst pomaleji, než doposud MF očekávalo, takže úřad odhad růstu HDP snížil na 2,8 procenta z 3,0 procenta.

Očekávanou inflaci centrální banka na rozdíl od dubnové prognózy vrátila do pásma, ve kterém by se podle ní měl růst cen pohybovat. Nižší inflaci pro příští rok odhaduje ve své nové prognóze také ministerstvo financí, které ji v polovině července upravilo na 2,6 procenta z původních 2,9 procenta.

Významnou roli při sestavování prognózy hrál podle Tůmy vývoj nepřímých daní. ČNB zmírnila odhadované dopady změn sazeb těchto daní na ekonomiku. Proti inflaci také působí vývoj zahraničních ekonomik, především v Německu, kde se snižují odhady růstu tamního hospodářství, ale i cen. Banka také podle guvernéra změnila pohled na to, jak se kurz a vývoj v zahraničí projeví do ekonomiky. "V podmínkách, kdy je ekonomika pod potenciálem, se proinflační tlaky promítají do ekonomiky méně," řekl Tůma.