V noci na pátek se lehká americká ropa West Texas Intermediate prodávala za 90,02 dolaru za barel, po otevření dálněvýchodních burz ale kolem 8 ráno SELČ její cena klesla na 89,54 dolaru za barel, což je ale stále o sedm centů více, než za kolik se prodávala před uzavřením newyorské burzy. Dále však klesala až na 89,27 dolaru. Severomořská lehká ropa Brent zlevnila o 18 centů na 84,42 dolaru, při nočním elektronickém obchodování její cena dosáhla 84,60 dolaru za barel. 

Kvůli růstu cen ropy - už na začátku měsíce překonala West Texas Intermediate hranici 84 dolarů - se mimořádně sejdou představitelé zemí produkujících ropu, sdružení v kartelu OPEC, už 17 listopadu, což je o tři týdny dříve, než bylo plánováno. Oznámil to nigerijský ministr ropného průmyslu Odein Ajumogobia.

"Dolar opět oslabil, což přilákalo určité investice do ropy," řekl analytik David Moore ze společnosti Commonwealth Bank of Australia. "Přetrvávají obavy, že situace na ropném trhu zůstane během zimy na severní polokouli napjatá," dodal. ¨

Pokles dolaru, který se dostal na nejnižší úroveň k euru a už tři týdny klesá i k jenu, vede investory k přesunutí zájmu o suroviny. Kromě cen ropy rostou i ceny zlata. Zlepšení situace analytici nečekají kvůli špatným údajům americké ekonomiky. Roste očekávání, že opět zasáhne americká federální rezerva a ještě tento měsíc sníží úrokové sazby ze současných 4,75 procenta.

Výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu (MMF) Rodrigo Rato ve čtvrtek uvedl, že rychlý růst cen ropy zatím nemá na globální ekonomiku větší dopady, ale později by ji mohl nepříznivě ovlivnit.

K růstu cen také přispívá velký zájem o ropu rychle se rozvíjející čínské a indické ekonomiky i nestabilní situace v zemích Blízkého východu. Obavy vyvolává rozhodnutí tureckého parlamentu, který schválil útok na pozice kurdských separatistů na severu Iráku v Kurdistánu, kde jsou bohatá naleziště ropy.