"Český trh reaguje na fakt, že v posledním týdnu poklesly světové ceny ropy i benzinu," uvedl analytik společnosti Colosseum Jiří Šťastný. Ceny ropy v korunovém vyjádření klesly za poslední týden o pět procent, cena benzinu v Rotterdamu o 6,1 procenta. "Nízké marže obchodníků se odrazily ve faktu, že české maloobchodní ceny spíše stagnují," dodal Šťastný. Zatímco v Praze benzin o šest haléřů podražil, v jižních Čechách o pět haléřů zlevnil. Také na jižní Moravě se litr Naturalu 95 prodává o průměrné čtyři haléře dráž.

V ostatních krajích se ceny v podstatě nezměnily. Litr Nafty nejvíce zlevnil na severní Moravě a v jižních Čechách, a to průměrně o šest haléřů. Ve středních Čechách cena klesla o pět haléřů. Na ostatním území ceny stagnovaly. Cena benzinu by se podle Šťastného měla nyní nacházet na úrovni 25 korun za litr.

To tvrdí už několik týdnů. "Vycházím ze všech známých faktorů, tedy ceny ropy, kurzu české koruny, daně, a k tomu připočtu průměrné dlouhodobé marže," uvedl Šťastný. Výsledkem je pak cenová úroveň, na níž by se měl trh pohybovat. Na cenách pohonných hmot se tak podle odborníků stále odráží cenový boj čerpacích stanic.