Ministryně chce návrh předložit vládě už do konce roku. "Je to naprosto dobře. Ten, kdo kouří a nezřízeně pije alkohol, si poškozuje zdraví a činí tak vědomě," řekl Právu David Rath, prezident České lékařské komory.

Dodal, že je to stejné jako když si vědomě někdo postaví dům v záplavové oblasti. "Také mu pojišťovna dá vyšší pojistné než jinému, kdo takový dům postaví jinde," řekl Rath.

Podle něj u kuřáka i alkoholika je větší pravděpodobnost, že onemocní a zbytek společnosti se na něj bude muset skládat velkými částkami, protože léčba kuřáků i alkoholiků je velmi nákladná. "Je tedy správné, aby alkohol a cigarety byly zatíženy ještě vyšší daní. Určitě na léčbu kuřáků a alkoholiků jsou zapotřebí mnohem větší peníze než 1,5 miliardy, která by se z návrhu Součkové získaly," řekl Rath.

Nedostatečná splátka dluhu

Naopak velmi zdrženlivý je v komentování kroku Součkové stínový ministr zdravotnictví za ODS senátor Tomáš Julínek: "Jsou to nějaké dílčí kroky a ministryně je nemá provázané s představou, jak by mělo zdravotnictví fungovat. Je to nesystémové opatření. Vypadá populárně, ale to, co chce Součková udělat, je věc daňové politiky," tvrdí Julínek.

Také Svaz pacientů tleská Součkové. Návrhu však vyčítá, že je špatně zdůvodněn. "Bylo by účelné uvést, kolik stojí pojišťovnu péče o typického kuřáka a alkoholika," sdělil Právu Josef Mrázek, viceprezident Svazu pacientů ČR.

Podle něj normální je nekouřit. "Aby bylo jasné, poplatek navíc není trest, ale příspěvek na zvýšené náklady a preventivní opatření. Vlastně by se ukázalo, že ta koruna je málo. Takže žádný příspěvek na nákladné léčebné metody, ale jen nedostatečná splátka dluhu kuřáků a alkoholiků," uvedl Mrázek.