Trh se zaměřuje také na úterní schůzku centrální banky (Fed) v USA, kde se očekává snížení základních úrokových sazeb. Značný vliv mají i obavy z úvěrové krize, zvlášť v situaci, kdy se s problémy potýká i pátá největší hypoteční banka v Británii.

Banka Northern Rock si nedokázala zajistit provozní hotovost a její klienti ze strachu ze ztráty vkladů vzali její pobočky útokem.

Obavy z nedostatku

Cena americké ropy West Texas Intermediate zlomila historickou hranici 80 dolarů za barel minulou středu.

Zvyšování ceny ropy nezastavila ani nedávné rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýšit od listopadu těžbu o půl miliónu barelů denně. Podle odběratelů to není mnoho, průmyslové země požadovaly před topnou sezónou výraznější zvýšení.

K rekordu z dob ropné krize před třiceti lety daleko

Ceny ropy se od roku 2002 zvýšily asi na čtyřnásobek, pokud by se ale vzala v úvahu inflace, nynější rekordní hodnoty nejsou skutečným rekordem, ale pouze rekordem nominálním. V době islámské revoluce na přelomu 70. a 80. let a následného ropného embarga se cena ropy vyšplhala na 38 dolarů. Avšak pokud by se započetla inflace, musela by dnes ropa stát od 90 do 100 dolarů, aby bylo možné hovořit o skutečném rekordu.