Podle ní právě nejmodernější postupy jsou nejdražší a značně zatěžují zdravotní pojištění. "Kdyby se vytvořil fond na jejich financování a z cigaret a alkoholu by do něj mohly jít stovky miliónů korun ročně, bylo by možné nejmodernější postupy ještě rozšířit a léčit jimi stále více potřebných pacientů," je přesvědčena Součková.

Ministryně hodlá vůbec podstatně více vtáhnout pacienta do rozhodování o penězích ve zdravotnictví. "Chceme, aby každý pacient dbal o zdravý způsob svého života, tedy zdravě se stravoval, měl dostatek pohybu a kolem sebe zdravé životní prostředí, aby pravidelně chodil na preventivní prohlídky, byl informován o svém zdravotním stavu, měl motivaci k lepšímu zdraví a byl k tomu také patřičně zainteresován, včetně financí," prohlásila Součková.

Výhody za prevenci

Osobní zainteresovanost pacienta si Součková představuje tak, že pokud by skutečně přesně dodržoval uvedené zásady, byl by zvýhodněn finančně buď bonusem nebo možná i nižším zdravotním pojištěním.

Naopak ti, kteří by si zdraví narušovali například kouřením a nadměrným pitím alkoholu, by měli platit vyšší zdravotní pojištění. "Zatím je to pouze úvaha. Ona koruna z krabičky cigaret a láhve alkoholu však už dostává konkrétní podobu," ujistila Součková.

Pacient by také měl své osobní konto. V podstatě by to byl výpis z účtu u zdravotní pojišťovny. V něm by si sám kontroloval, zda skutečně vše, co lékař na něj napsal, také dostal. Dnes je tento výpis od zdravotní pojišťovny pouze na vyžádání. V budoucnu by ale pacient do něj mohl přes internet nahlédnout kdykoli.

Součková také připravuje čipovou kartu pacienta. Tu by pacient použil při každé návštěvě lékaře. Měl by na ní nejen své osobní zdravotní údaje, ale pouze v ordinaci by lékař pomocí této karty mohl účtovat položky. Nebylo by tedy možné, jak se dosud někdy stává, že lékař pacienta zneužívá. Píše na něj některé výkony nebo léky, které pacient nikdy nedostal. Zdravotní pojišťovny tak ročně přicházely o desítky milionů korun, protože zaplatily léčbu, která ve skutečnosti nebyla provedena.

Po zavedení čipových karet by pacient přímo na místě mohl kontrolovat lékaře, respektive by přesně věděl, zda vyšetření, která lékař na něj účtuje, skutečně absolvoval. S výjimkou karty by už lékař neměl ke kontu pacienta přístup.

Dva tisíce by neplatil každý

Součková plánuje spoluúčast na zdravotní péči a lécích do souhrnné výše 2000 korun ročně, kterou by pacienti platili přímo ze své kapsy v hotovosti, a mimo zdravotní pojištění. "Tuto částku by neplatilo zhruba deset procent skutečně potřebných lidí, kteří spadli do sociální sítě, a na tyto poplatky nemají," upřesnila Součková.

Víc by podle ní naopak platili pacienti s vyšším příjmem. Toto opatření podle Součkové přijde na pořad dne, až se podaří snížit lůžkový fond o deset tisíc lůžek (7000 tisíc z nich se změní na sociální lůžka s denní platbou 40 až 150 korun v závislosti na příjmu pacienta), zlepšit jeho využití a zkvalitnit hospodaření zdravotních pojišťoven, které by měly snížit své náklady.

Součková plánuje, že mnoho zdravotnických zařízení, včetně nemocnic, zanikne bez náhrady. "Musí nám jít o kvalitu péče a ne o kvantitu. K tomu by měli přispět lékaři, pojišťovny i pacienti. Když nenastartujeme reformu zdravotnictví, zhorší se zdravotní péče včetně její dostupnosti. A já nechci, aby české zdravotnictví, které je na evropské úrovni, šlo ke dnu. Proto ta reforma zdravotnictví," uvedla Součková.