Kamenem úrazu by podle ní mohla být pasáž, která má umožnit bezcelním obchodům zbylé zásoby bez daně prodávat až do konce března 2004. Tyto obchody přitom měly podle slibu, který Česko dalo Evropské unii, ukončit činnost do závěru letošního roku, řekla senátorka ČTK.

Další části novely senátorka nechtěla zatím příliš komentovat vzhledem k tomu, že poslanci do vládní předlohy zapracovali zhruba stovku vlastních úprav.

Další člen výboru z opoziční ODS Ivan Adamec uvedl, že občanští demokraté novelu nepodpoří. "Podle mě názor klubu bude jednoznačně proti, nejedná se o nic jiného než o zdražování," prohlásil.

Evropská komise věří ve splnění slibu

Delegace Evropské komise věří, že Česká republika uzavře své bezcelní obchody do konce roku 2003, a nikoliv až v březnu 2004. ČTK to v pátek řekl zdroj z delegace EK, který si nepřál být jmenován.

Zdroj prozatím odmítl uvést, zda bude Evropská komise v případě činnosti bezcelních obchodů i v prvním čtvrtletí příštího roku podnikat nějaké kroky.

Evropská unie naléhá na zrušení bezcelních a bezdaňových obchodů na hranicích s Rakouskem a Německem již od roku 1999, kdy byly zrušeny poslední "duty-free" na letištích a lodích v EU. Čeští poslanci však uzavření těchto obchodů několikrát posunuli, naposledy na konec roku 2003 a EK byla ujišťována, že to je termín definitivní.

"V průběhu negociací se Česká republika zavázala ukončit činnost bezcelních obchodů do konce roku 2002. Když poslanci termín posunul na konec roku 2003, byli jsme tolerantní a neprotestovali. Toto je však neustálé ustupování malému a nevýznamnému lobby majitelů těchto prodejen," uvedl zdroj.

Nejmenovaný bruselský odborník v Evropské komisi si již dříve povzdychl, že "je to nemilé, můžeme si o tom leccos myslet, můžeme nadávat na českou proradnost, ale těžko s tím můžeme dělat něco víc."

Majitelé: V pohraničí bude mrtvo

Majitelé bezcelních obchodů argumentovali, že zrušení "duty- free" čtyři měsíce před vstupem do EU bude pro pohraničí znamenat mrtvo. Přestali by sem totiž jezdit lidé, kteří překračovali hranici právě kvůli nákupům v bezcelní zóně.

Sněmovna nakonec ustoupila jejich argumentu, že zboží, které by se nestihlo prodat, by museli obchodníci složitě dodatečně zdanit. Problém by podle tamních podnikatelů nastal také u cigaret, které nejsou kolkované.

Podle odborníků se bezcelní prodejny zřejmě přemění na standardní obchody nebo centra služeb. Pro služby by hovořila relativně nízká cenová hladiny v ČR proti Německu nebo Rakousku.