Fondu od roku 2004 šéfuje Španěl Rodrigo Rato, který se rozhodl z osobních důvodů rezignovat.

Tošovský je druhým oficiálním kandidátem. Toho prvního, kterého bude zřejmě podporovat i Česko, vybrali už dříve ministři financí EU. Stal se jím Dominique Strausse-Kahn.

Ruská nominace Tošovského

"Včera ruský představitel v radě ředitelů Mezinárodního měnového fondu nominoval na post výkonného ředitele MMF Josefa Tošovského," uvedlo ve středu ruské ministerstvo financí.

"Počítáme, že Tošovský by byl správným člověkem na správném místě ve správném čase," uvádí se v dokumentu navrhujícím jeho kandidaturu. Zdůrazňují se jeho praktické zkušenosti v oblasti mezinárodní ekonomické spolupráce. "Jeví se všeobecně uznávaným specialistou v otázkách finanční stability, je nejlepším kandidátem na post výkonného ředitele," tvrdí se dále v dokumentu.

"Je pro mě velkou ctí být zvažován na nejvyšší funkci v MMF," uvedl Tošovský. "Jsem potěšen, že moje navrhovaná nominace se setkala s pozitivní reakcí ministrů financí a guvernérů (centrálních bank) několika zemí ve všech světových regionech," uvedl bývalý guvernér ve sdělení zaslaném ČTK.

Návrhy lze podávat do konce srpna. Kandidáti budou oficiálně představeni v září, nového výkonného ředitele fondu země vyberou v říjnu.