Výrazně rychleji, než vláda navrhla, by se snižovaly i podnikové daně. Topolánek tak zřejmě chce reagovat na tlak části poslaneckého klubu ODS a jmenovitě Vlastimila Tlustého, jenž vládní návrh reformy považuje za přílišný ústupek koaličním partnerům a odklon od politiky ODS.

Lídři KDU-ČSL a zelených nejsou z toho, že má být svolána koaliční devítka, nijak nadšeni. Podle ODS by ale změny, s nimiž tam Topolánek vystoupí, neměly být pro koaliční poslance nepřekonatelným problémem.

Podle vládního návrhu reformy, který ve Sněmovně čeká druhé čtení, by od 1. ledna 2008 příštího roku měli všichni občané platit rovnou patnáctiprocentní daň z příjmů, počítanou z tzv. superhrubé mzdy (hrubá mzda plus zdravotní a sociální pojištění). Fakticky by se tak mzda danila sazbou 23,5 procenta. Firmám se má v příštím roce daň snížit z nynějších 24 na 22 procent, v roce 2009 na 20 % a v roce 2010 na 19 %.

"To je moc," říká Tlustý a odmítá reformní koaliční balík podpořit. Expertní skupina ODS proto připravila dvě verze daňových změn, které by se týkaly daně z příjmů fyzických osob a daně z příjmů podniků.

V ODS rostou hlasy pro změkčení reformy

Podle informací Práva se stále více poslanců ODS kloní k měkčí formě reformy, se kterou má jít na koaliční jednání Topolánek. Podle ní by se měly daně z příjmu fyzických osob  danit sazbou 13,5 procenta ze superhrubé mzdy, což by v reálu představovalo daňové zatížení 20,6 procenta. Podnikové daně by příští rok klesly na 21 procent.

V roce 2010 by se daň z příjmu fyzických osob danila už zmíněnými 12 procenty (ze superhrubé mzdy 19,1 %). Podnikové daně by klesly na 19 procent. Cílová výše daní v roce 2010 by tak přibližně odpovídala představám Tlustého.

"Taková změna koaliční dohody by byla velmi jednoduchá, nevyžádalo by si to žádné nové složité propočty," uvedl mluvčí expertní skupiny ODS Michal Doktor.

Tlustý ale požaduje v tzv. tvrdší verzi, aby se nové daňové sazby počítaly pouze z hrubé mzdy. To by se podle expertů neobešlo bez zcela zásadního přepočítání celé reformy, což se do 14. srpna, kdy ji začne projednávat Sněmovna, stihnout nedá.

Kalousek hájí vládní návrh

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) nadále hájí vládní návrh. "Vláda ho schválila jednomyslně. Na vládní úrovni s předsedy všech koaličních stran byl uzavřen kompromis. Pokud jakýkoli předseda má problém s prosazením kompromisu ve svém poslaneckém klubu a bude žádat o změnu, je to jeho problém," prohlásil Kalousek.

Ministr financí si však umí změny představit, pokud nepůjdou proti filozofii reformního balíku a nezvýší deficit bilance veřejných rozpočtů. "Ten, kdo předkládá návrh na zvýšení deficitu, musí navrhnout, kde by se dalo ušetřit. Umím si představit i úspory, které by se našly v rozpočtu," uvedl Kalousek.

Podle dřívějšího vyjádření předsedkyně klubu KDU-ČSL Michaely Šojdrové ale lidovci na žádnou, tedy ani mírnější úpravu nepřistoupí. Maximální daňový kompromis představuje pro ně už to, co je v původním vládním návrhu.  

Tlustý udržuje ODS v napětí

Politologové soudí, že ODS neustálými změnami v návrhu reformy dost riskuje. I kompromisní reforma má totiž ve zbylých koaličních řadách dost odpůrců - příkladem je odpor části poslanců KDU-ČSL k její zdravotnické části.

Tlustý zatím vyčkává, jak se situace v ODS vyvine, a nechce se vyjadřovat. Poslanecký klub ODS bude o možných návrzích změn koaliční reformy jednat v pondělí. Pokud by zbylí koaliční partneři návrhy ODS v pondělí odmítli, poslanecký klub by měl čas na zaujetí stanoviska už jen v úterý dopoledne, pouhých pár hodin před zahájením druhého čtení ve Sněmovně.