Nelze vyloučit, že se debata o předlohách protáhne do středy. Samotná hlasování o případných návrzích na zamítnutí, které jistě podá ODS, a návrzích na přikázání výborům, pak budou následovat po skončení rozpravy.

Reformou chce vláda během tří let uspořit asi 200 miliard korun ve výdajích a více než 70 miliard korun získat z vyšších daní.

Kdyby se reformu nepodařilo koalici prosadit, těžko by vláda sestavila rozpočet na příští rok s plánovaným schodkem 118 miliard. Znamenalo by to s největší pravděpodobností konec současného kabinetu.

Někteří vládní poslanci jsou nerozhodnutí

Podle některých informací je v klubu ČSSD asi deset lidí, kteří zatím nejsou rozhodnuti, zda reformu ve finále, tedy ve třetím čtení, podpoří.

Také unionistka Hana Marvanová již v pondělí ČTK řekla, že i ona bude zřejmě chtít některé věci ve druhém a třetím čtení změnit. Vadí ji, že vládní předloha novely zákona o účetnictví nutí malé a střední podnikatele přejít z jednoduchého na podvojné účetnictví.

Ve svých důsledcích by to podle ní dohnalo některé podnikatele ke krachu. Ani Marvanová nicméně nevidí důvod, proč by vládní předlohy nemohly uspět v prvním čtení.