Firma by chtěla udržet Severočeskou energetiku (SČE), kterou si zvolila jako nejvhodnější pro prodej. "Právníci nám radí, abychom podali nový návrh na fúzi energetik," řekl Právu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž s tím, že společnost se však zatím soustředí na záležitosti týkající se prodeje minoritních podílů ve zbývajících třech distribučních firmách.

Termín, do kterého musí ČEZ jednoho z distributorů prodat, totiž nastane až několik měsíců po vstupu České republiky do Evropské unie. Tím se podle právníků výrazně změní podmínky na trhu s elektřinou.

Rizikoví odběratelé

K prodeji SČE se ČEZ rozhodl na jaře a celý proces měl začít na podzim vyhlášením soutěže na poradce pro prodej. "Pro SČE jsme se rozhodli z několika důvodů. Jedním z nich je vysoký podíl velkých zákazníků, který činí SČE obchodně zranitelnou.

Dalším důvodem je například skladba odběratelů, která je potenciálně riziková z hlediska platební schopnosti," řekl Právu již dříve generální ředitel ČEZ Jaroslav Míl.

ČEZ by mohl podle antimonopolního úřadu se svou žádostí uspět, ovšem jen za předpokladu, že by úřad vydal nové rozhodnutí předtím, než vyprší lhůta určená pro prodej.

Prodej minorit téměř u konce

Elektrárenská společnost převzala letos v dubnu státní podíly v osmi distributorech, z toho v pěti se stala majoritním vlastníkem. Antimonopolní úřad firmě nařídil prodat jeden majoritní podíl a všechny tři menšinové podíly.

Vedle Severočeské energetiky má ČEZ majoritu také ve Středočeské, Severomoravské, Východočeské a Západočeské energetice. ČEZ se zatím na výměně podílů dohodl s německým gigantem E.ON. Na německou společnost ČEZ převede své menšinové podíly v Jihomoravské a Jihočeské energetice a od E.ON naproti tomu získá podíly v Západočeské a Východočeské energetice.

Jednání s další německou společností RWE o výměně podílů ČEZ v Pražské energetice za podíl RWE ve Středočeské energetické zkrachovala. ČEZ tak hledá jiného kupce, předběžný zájem projevil zástupce většinového vlastníka Pražské energetiky, předseda představenstva PRE holding a člen pražského zastupitelstva Miroslav Poche.