Firmy, které budou muset nově vést podvojné účetnictví, totiž budou muset jednorázově zdanit zásoby, které mnohdy kumulovaly i deset let. Mnoho malých společností má přitom nyní zásoby v účetní hodnotě kolem tří miliónů korun, což znamená daň ve výši miliónu korun, dodal Danda a připomněl, že podnikající fyzické osoby narozdíl od společností s ručením omezeným ručí za své dluhy celým svým majetkem.

Řada rodinných firem tak nejen že na jednorázové zdanění zásob nebude mít a bude muset skončit s podnikáním, některé z nich však zadluží sebe i rodinu na celý život.

Minimální daň - trest pro podnikatele

Formou minimální daně, kterou budou platit i podniky ve ztrátě, chce vláda podle Dandy "tahat peníze" z kapes těch, kdo se nejsou schopni bránit. Stát podle něho chce minimální daní trestat poctivé podnikatele za to, že investovali a díky tomu se dostali do ztráty.

Podnikání živnostníků negativně ovlivní také zvýšení vyměřovacího základu pro odvod zdravotního a sociálního pojištění. Možnost započíst si nákup vozidel a dalšího majetku na leasing do nákladů by se měla také snížit.

Od nového roku podnikatelé očekávají také další zdražení nákladů. Pojišťovny totiž podle Dandy zřejmě zdraží povinné ručení. Díky euronovele se totiž od nového roku bude muset zvýšit limit odpovědnosti za škodu z pěti na 18 miliónů korun pro škody na majetku a z 18 na 35 miliónů korun pro škody na zdraví a životech. To podle Dandy vyvolá zdražení povinného ručení až o 10 procent.