"V nejbližších týdnech předpokládám stabilní cenu kolem 23,90 koruny za litr naturalu. Výraznější zdražení očekávám až po prázdninách," řekl Právu hlavní analytik Patria On Line David Marek. Prodejci pohonných hmot už nereagují překotným zdražováním na sebemenší růst ceny ropy na světových trzích či oslabení koruny vůči dolaru. Podle Marka je při zemi drží i verdikt Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o kartelové dohodě mezi provozovateli čerpacích stanic v ČR, na kterou v loňském roce upozornilo Právo.

Antimonopolní úřad v září 2002 uložil společnostem Agip, Aral, Benzina, Conoco, OMV a Shell pokutu v celkové výši 313 miliónů korun. "Po hrozbě ÚOHS ohledně kartelu se všichni snaží chovat obezřetně a dokazovat, že žádná dohoda neexistuje," prohlásil Marek. Také analytik Colossea Jiří Šťastný je přesvědčen, že nízké ceny pohonných hmot se nyní vzhledem ke stoupajícím světovým cenám ropy a posílení dolaru vůči koruně udržují v Česku díky silné konkurenci. "Podle posledních ukazatelů by natural měl už stát i více než 25 korun za litr. Konkurence to ale neumožňuje," řekl Právu Šťastný.

Lákadlo na motoristy

Za nynější lácí pohonných hmot může ovšem být i marketingový tah. Někteří prodejci totiž používají nízkou cenu jako lákadlo na motoristy. Ti sice levně pořídí benzín či naftu, ale když už u čerpací stanice jsou, zajdou i do její prodejny s nabídkou ne právě laciného zboží a utratí tam spoustu peněz. Po určité době však provozovatelé čerpacích stanic budou muset pohonné hmoty přece jen zdražit, aby vyrovnali ztráty ze současných nízkých marží.

"Polštář, který vytvořila silná koruna vůči dolaru, už skončil. Koruna je nyní slabší, než byla na počátku května, kdy začala zdražovat ropa. Od té doby se ceny ropy stejně jako ropných produktů na burze v Rotterdamu zvedly o více než 23 procent," připomněl Šťastný. Podle analytiků je proto jen otázkou času, kdy se cena naturalu zvýší asi o padesát haléřů za litr. První krok k tomu učinila Benzina, která počátkem tohoto týdne celoplošně zdražila o čtyřicet haléřů za litr.