Ministr financí Bohuslav Sobotka se na semináři o reformě veřejných financí na počátku července nechal slyšet, že úvahy o privatizaci Budvaru vyvstaly kvůli nedostatku finančních prostředků na opravy silnic. "Zoufale hledáme možnosti, jak financovat některé projekty, které byly zahájeny v minulém volebním období," uvedl. Podle něj již stát mnoho možností na privatizaci nemá, proto přišel na řadu i budějovický Budvar.

Účetní hodnota Budvaru činí okolo tří miliard korun. Jeho prodej včetně prodeje práv k ochranným známkám by mohl státu podle některých odhadů vynést okolo 13 miliard korun.

:. ANKETA
Myslíte si, že je privatizace Budějovického Budvaru nezbytná? Hlasujte v anketě na konci článku.

Expert: Pro Budvar znamená privatizace konec

Nabízet na prodej národní podnik Budějovický Budvar by znamalo fakticky jej odepsat a časem zřejmě i nechat zavřít. V souvislosti s úvahami o možné privatizaci jihočeského pivovaru to Právu na počátku července řekl pivovarnický expert, který si v této souvislosti nepřál být jmenován. "Privatizovat nyní Budvar znamená smířit se s tím, že po čase firma skončí v rukou amerického koncernu Anheuser-Busch (AB). A ten nemá žádný racionální důvod, proč by malý český pivovar, který se s ním léta soudí o ochranné značky, nechal žít a dál jej rozvíjel," uvedl zdroj.

Obdobného názoru je i generální ředitel Budvaru Jiří Boček. Ten před nedávnem poukázal na obdobný případ regionálního amerického pivovaru, s nímž AB rovněž vedl spor o jednu z jeho značek. "Poté, co se jej vlastníci rozhodli prodat, získal jej AB a dnes již pivo nevaří," uvedl. "Jako manažeři samozřejmě respektujeme právo vlastníka, jímž je stát, na to, jak se svým majetkem naloží. Zároveň ale chceme znát, jaká budoucnost náš podnik po privatizaci čeká," řekl Právu Boček.

Ministr zemědělství proti

Náměstek ministra financí Eduard Janota v nedávném rozhovoru pro BBC uvedl, že s prodejem Budvaru se v příštích dvou letech nepočítá. Proti privatizaci se rozhodně staví ministr zemědělství Jaroslav Palas. "Můj osobní názor je Budvar neprivatizovat," prohlásil ministr. "Já se nedomnívám, že jen privátní podnik může prosperovat," uvedl ministr a dodal, že tento podnik nadále pokládá za "národní stříbro". Nevyloučil však, že vláda jej nakonec přehlasuje a rozhodne jinak.

Další hráči v případné privatizaci

Předběžný zájem o koupi pivovaru už údajně vedle AB projevili i další velcí světoví hráči na trhu s pivem. Například belgický Interbrew, jenž je v ČR vlastníkem Pražských pivovarů, či nizozemský Heineken, kterému patří velké pivovary v Polsku a Zlatý Bažant Hurbanovo na Slovensku. Výstav Budvaru loni mírně poklesl, když dosáhl 1,213 miliónu hektolitrů. Kvůli silné koruně a propadu prodeje po záplavách se snížily i jeho tržby o 160 miliónů korun na 2,430 miliardy. Na daních odvádí Budvar státu v přepočtu více než milión korun denně.

Oba pivovary vedou spory ohledně práv na značku Budweiser. Budějovický Budvar má zaregistrováno na 380 ochranných známek ve více než stovce zemí světa. Své obchodní pozice a práva k nim nyní brání před soudními útoky společnosti Anheuser-Busch ve více než 40 soudních sporech a dalších více než 40 správních řízeních před patentovými úřady.