Firma se proti pokutě odvolá. Suma je sice vysoká, tamní analytici ale tvrdí, že ještě větší ránu to znamená pro pověst společnosti. Kvůli praktikám firmy museli její konkurenti nabízet dražší služby a lidé ve Španělsku tak za připojení přes ADSL platili až o pětinu více než obyvatelé jiných zemí Evropské unie.

"Prostor, který dala Telefónica svým konkurentům, zvedlo nejen jejich náklady, ale významně poškodilo i spotřebitele," uvedla eurokomisařka Neelie Kroesová. Podle ní utrpěla i celá ekonomika.

Pokuta pro Telefóniku je vůbec druhou nejvyšší v historii Evropské unie, která byla udělena pro zneužití dominantního postavení na trhu a vůbec nejvyšší pro telekomunikační společnost. Za zneužití dominantního postavení dostal vyšší pokutu jen Microsoft.

EK v posledních měsících udělila několik pokut v řádech stovek miliónů eur. Ty nejvyšší se týkají kartelů a dohod o cenách. Například v lednu EK rozhodla, že pět výrobců výtahů dostane za dohody o cenách pokutu 992 miliónů eur. To je v přepočtu asi 27,7 miliardy korun.