"Je to známka toho, že je pro ně náš trh zajímavý. Asi to ale ještě není jednoznačný důkaz, že Aldi skutečně svoji síť obchodů do ČR rozšíří. Nicméně hovoří se o tom již dlouho," komentoval v úterý založení Aldi Czechia jednatel analytické firmy Incoma Research Tomáš Drtina.

Podle něho by bylo divné, kdyby Česko nebylo zahrnuto v expanzních plánech řetězce Aldi, který si chce v následujících letech vybudovat silnou pozici na středoevropských trzích.

Oficiální vyjádření Aldi k plánům v ČR se nepodařilo získat. Podle informací z internetových stránek ministerstva spravedlnosti byla společnost Aldi Czechia zapsána do obchodního rejstříku na začátku června a sídlo má v Plzni. Stoprocentním vlastníkem Aldi Czechia je rakouská firma Hofer, což je dceřiná společnost německého řetězce Aldi.

V diskontech nakupuje polovina Čechů

Aldi letos otevře první obchody v Polsku a příští rok zahájí expanzi na Slovensku a v Maďarsku, kde již hledá nemovitosti k pronájmu či koupi ve městech s minimálně 15 000 obyvateli.

Obliba diskontů u Čechů stále roste. Podle průzkumu v nich nakupuje polovina obyvatel. Zákazníky lákají velmi nízkými cenami. Lidé k nim přecházejí hlavně od supermarketů.

Na českém trhu působí diskonty Plus, Lidl a Penny Market. Celkem mají asi 450 prodejen.