Snímky družic Evropské kosmické agentury (ESA) obsahují důležité informace o geologickém charakteru vinařských oblastí, uvádí internetový server BBC News.

"Rozbor půdy různých vinic nám pomůže určit, jak jsou konkrétní oblasti vhodné pro pěstování určitých odrůd vína," říká činitel ESA Luigi Fusco, který sám žije v italské vinařské oblasti Frascati.

Odhalí krátery s vodou

"Vína z oblasti Frascati se pěstují na vulkanickém podloží a vulkanické oblasti se vyznačují četnými malými krátery, které kdysi byly plné vody. Tato voda tu byla už v dobách Římské říše, ale dnes se nachází 50 metrů pod povrchem," vysvětluje Fusco.

"Když se podíváte shora, uvidíte, že tyto krátery obsahují více vody než zbytek oblasti, a proto se i během horkého léta hrozny uchovají v lepším stavu."

Projekt nazvaný Bacchus tak pomocí satelitního snímkování a počítačové analýzy pěstitelům vína umožní dosáhnout optimálních sklizní. Evropské vinice budou zmapovány do dosud nevídaných detailů, včetně informací o vlivu sklonu svahů či vlhkosti půdy vinohradů na chuť vína v jednotlivých oblastech.

Určí datum vinobraní

Satelity by mohly být rovněž využity ke sledování proměny barvy a tvaru révového vína při jeho růstu, a farmáři tak budou mít neocenitelné informace o nejvhodnější době sběru hroznů.

"Trh s vínem tíhne ke kvalitě. Pro čistě množstevní kritérium na něm už není místo," tvrdí Fusco. "Domníváme se, že jsme našli lepší způsob získání lepšího produktu. Neostýchejme se proto moderní technologii použít na vylepšení jakéhokoli výrobku."

Fusco přesto tvrdí, že ESA nehodlá pěstitelům vína rozmlouvat po generace předávané způsoby posuzování podmínek úspěšné sklizně. Projekt Bacchus podporuje Evropská komise a je do něj zapojeno 14 evropských firem, výzkumných institutů a sdružení pěstitelů vína.