ČSOB je nástupkyní IPB, proto právník vznesl své nároky na ni. Z posudku znalecké společnosti Dolmen servis, který si u ní městský soud objednal, je Nemeth v právu a ČSOB by mu měla požadované peníze zaplatit.

Banka ale nález znalců, který má Právo k dispozici, odmítá. "Mnohem fundovanější posudky, než ten od Dolmen servis, dovozují, že žádná pohledávka panu Nemethovi nepřísluší," řekl v pátek Právu mluvčí ČSOB Milan Tománek. Posudek Dolmen servis podle něj navíc vypracoval znalec, který je v dlouhodobém konfliktu s ČSOB a banka proto vznesla námitku kvůli jeho podjatosti. Podle ČSOB by stamilióny za ni ale stejně zaplatil stát, a to kvůli garancím, které jí v souvislosti s převzetím IPB poskytl.

Nemeth vypracoval v roce 1998 pro IPB scénář prodeje jejích nekvalitních aktiv. Banka tato aktiva skutečně prodala firmám sídlícím na Kajmanských ostrovech, ale podle svých zástupců použila jiný projekt než Nemethův. Ten proto v srpnu 2000 požádal ČSOB o uhrazení smluvní pokuty spjaté s poskytnutím právních služeb.

Banka zpochybňuje pravost smlouvy

Podle smlouvy s IPB, jejíž originál právník ukázal před soudem loni v lednu, vyčíslil Nemeth pokutu v hodnotě deseti procent převáděných aktiv. Pohledávka byla postupně navyšována až na sedm miliard korun. Nemeth však větší část pohledávky prodal a sám se teď soudí s ČSOB jen o 600 miliónů Kč.

ČSOB se u soudu brání i tím, že několika pravomocnými rozsudky byla smlouva Nemetha s bývalou IPB označena za neplatnou. Dokonce na něj kvůli vymáhání pohledávky z doby IPB podala trestní oznámení pro pokus o podvod. Městský soud ale Nemetha tohoto obvinění zprostil.

V rozsudku se mimo jiné opřel i o znalecký posudek Kriminalistického ústavu, který konstatoval, že smlouva pravděpodobně nebyla podvržena. Nemeth podle informací Práva nedávno vypověděl ČSOB smlouvu o právním zastupování, kterou kdysi uzavřel s její předchůdkyní IPB a rovněž informoval ČNB, že v případě dalšího natahování sporu 600miliónovou pohledávku prodá.

Dopady i na další spory kolem IPB

To by ostatně neudělal poprvé. Když totiž IPB zkrachovala, Nemeth převedl pohledávku na firmu Goldfund Financial v USA, která ji rozdělila na díly a prodávala dlužníkům IPB. Ti části Nemethovy pohledávky se slevou odkoupili a s jejich pomocí smazali své staré závazky. Za Nemethovy pohledávky zaplatili zlomek jejich skutečné hodnoty, v plné výši je pak ale započítali vůči svým dluhům u IPB.

Jednou z asi dvaceti společností, jež Nemethovu pohledávku nakoupily kvůli započtení svého závazku, byla i ústecká společnost Setuza. Pokud by tak soud uznal Nemethovi nároky vůči ČSOB za právoplatné, mohlo by to mít dalekosáhlé důsledky i v dalších sporech spojených se zkrachovalou IPB, jejichž aktérem je i její nástupkyně ČSOB.