Telecom sestoupil o 1,26 procenta na 273,50 Kč. Index PX 50 klesl o 0,51 procenta na 542,7 bodu.

Evropské akcie ve středu oslabily

Dolů indexy táhly slabší akcie automobilek a výrobců spotřebního zboží. Investoři stále očekávají podrobnější informace ze zpráv o výsledcích velkých firem ve druhém čtvrtletí letošního roku. Nejvíce ve středu klesaly akcie automobilek, jako jsou BMW, DaimlerChrysler a Volkswagen, když zapůsobily pochybnosti o konkurenceschopnosti evropských výrobků na americkém trhu.

Poslední zprávy nasvědčují překvapivému faktu, že evropské automomobilky polevily s kvalitou vozů, a to dokonce i u takových značek, jako je Mercedes. Američtí giganti General Motors a Ford také pokračují s atraktivními pobídkami pro kupující, obsahujícími velké slevy. To ovšem značně omezuje vyhlídky na zisk u jejich rivalů. Porsche oslabila o 3,28 procenta, BMW o 2,4 procenta, Volkswagen o 2,12 procenta a DaimlerChrysler o 1,95 procenta.

Francouzská cateringová společnost Sodexho, která podniká i v ČR, zaznamenala v posledních devíti měsících pokles prodeje služeb a oznámila slabší výhled na další období. Její akcie ztratily 5,1 procenta. Horší výsledky za loňský rok v životním i neživotním pojištění po oslabení dolaru stály akcionáře zajišťovny Swiss Re 2,13 procenta jejich majetku.

Americké burzy zahájily smíšeně

Akcie Microsoftu se poněkud vzpamatovaly po poklesu z předchozího dne po zprávě, že firma ruší opce jako součást kompenzace při výplatách zaměstnanců a nahrazuje je přímo akciemi. Podle Tomáše Gatěka ze společnosti Atlantik FT to firmě zvýší náklady, protože se akcie na rozdíl od opcí objeví v jejím účetnictví. Gatěk soudí, že tento krok firmy může naznačovat vývoj hospodaření v následujícím období. Opce by totiž při nižších tržbách a zisku měly nízkou hodnotu a byly by pro zaměstnance málo motivující.