Hlavní obsah

Kalousek: Reforma je koaliční kompromis

Právo, Jiří Vavroň

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) je hlavním strůjcem reformy. Říká, že výsledek je komromisem, výhrady mají všechny strany, současně ale chápou, že jen svou si prosadit nemohly.

Článek

Ne všichni poslanci tří koaličních stran byli nadšeni vládou schválenou reformou veřejných financí. To, co předkládá koaliční vláda není soutěž projektů jednotlivých politických stran. Je to koaliční kompromis.

Každá politická strana může vůči němu mít výhrady z hlediska svého politického programu. Ten kdo hájí ryze program ODS je na tom stejně jako ten, který by hájil ryzí program KDU-ČSL či Zelených. Každý z nás by mohl vznášet legitimní kritické připomínky.

My ale nepředkládáme program té či oné politické strany, ale předkládáme koaliční kompromis, který se má stát východiskem ze složité situace veřejných rozpočtů. To je povinnost a závazek této vlády.

Bude se ještě na konceptu reformy něco měnit, třeba na základě připomínek ve Sněmovně?

V úterý jsme zahájili jsme diskusi tím, že jsme reformu prezentovali a vysvětlili koaličním poslancům. V drtivé většině byla přijata s pochopením. Jednat budeme s každým kdo bude chtít jednat.

To co vláda v pondělí večer schválila je ale to, co vláda předloží do Poslanecké sněmovny.

Co říkáte na kritiku, že patnácti procentní daň z příjmu není patnáctiprocentní ale de facto podstatně vyšší, až dvacetiprocentní, díky zdanění i pojistného?

Navrhujeme patnáctiprocentní daň z celkových mzdových nákladů. To je legitimní, protože i pojistné placené zaměstnancem a zaměstnavatelem je příjem. Dnes osvobozený od základu daně. Tímto návrhem vlastně odstraňujeme vyjímku. Je poctivé říci daňovému poplatníkovi, jaký je jeho skutečný příjem. Žádné skupině obyvatel ale rozhodně nezvyšujeme daňovou zátěž.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám