"Věříme, že se do konce příštího týdne dohodneme. Ke stávce odborů nevidíme důvod," řekl Černý. Dodal, že dnes firma odborům nabídla zvýšení tarifů od 1. dubna o 7,5 procenta s nárůstem o další dvě procenta od dubna 2008. Původně firma začínala s nabídkou zvýšení tarifů o 6,1 procenta na dva roky. Letos navrženou výši podnikového bonusu 8 000 korun by firma v roce 2008 navýšila na 8 800 korun. Letos by také zaměstnanci dostali jednorázovou odměnu 2 500 korun. Odbory podle Černého tyto návrhy v pátek odmítly.

Odboráři požadují zvýšit mzdové tarify v průměru o 17 procent, což by spolu s jejich dalšími požadavky celkově zvedlo jejich mzdy o 24 procent. Průměrná dělnická mzda v automobilce je nyní 22 057 korun.

Automobilka podle Černého prodloužila platnost dosavadní podnikové kolektivní smlouvy do konce dubna, takže stávající systém odměňování se nemění. Oficiálně dosavadní mzdová dohoda vyprší v sobotu. Odbory přitom hrozily okamžitou spontánní stávkou, pokud by firma v případě nedohody zavedla odměňování podle zákona.

Odboráři argumentují také výbornými výsledky podniku

Odbory mají silný argument: výborné výsledky podniku, jenž loni zvýšil čistý zisk o 40 procent na rekordních 11,06 miliardy korun. Firma je však zatím ochotna přistoupit na zvýšení tarifů nanejvýš o 6,1 procenta.

Zatím se s odbory dohodla na vyšších příplatcích za ztížené pracovní prostředí a za noční práci. Firma dál navrhla zvýšení jednorázového bonusu na 8 800 korun, zvýšení osobního ohodnocení, vyšší odstupné při propuštění z organizačních důvodů a vyšší půjčky na pořízení bydlení.

Konkurence přidala 7,5 procenta

V kolínské automobilce TPCA se firma a odbory dohodly na letošním růstu mezd o 7,5 procenta. Průměrná mzda ve výrobě se tak zvýší na 23 000 korun.

V automobilce Tatra by růst mezd měl letos činit 4,25 procenta. Průměrná mzda se loni v Tatře přiblížila k 21 000 korunám. Ve slovenské divizi německé automobilky Volkswagen letos stoupnou mzdy o 7,5 procenta.