Verdikt EK by totiž podle Římana měl nepříznivý dopad na růst české ekonomiky. "Ve středu budu o dopadech snížení emisních povolenek informovat vládu, přičemž jedním z mých návrhů na reakci bude podání žaloby proti rozhodnutí EK," uvedl Říman.

Bursík: Český průmysl to neohrozí

S tím nesouhlasí ministr životního prostředí a vicepremiér Martin Bursík (SZ). Český průmysl podle jeho názoru škrty Bruselu neomezí. "Přidělené množství povolenek je o pět procent vyšší než reálné emise českého průmyslu. Je zřejmé, že Komise se rozhodla neopakovat chybu při přidělování povolenek v minulém kontrolním období a jejím cílem je zvýšit cenu emisních povolenek na trhu," řekl Bursík.

Doplnil, že cílem systému je snižovat emise, nikoli nechat firmy vydělat na prodeji povolenek, které jim přebývají v důsledku jejich příliš benevolentního přidělování.

Brusel stejně jako v případě drtivé většiny ostatních členských států ČR vytýká, že země žádala o daleko více povolenek na emise CO2, než dosud české podniky vypouštěly do ovzduší. V letech 2005 až 2007 mají české podniky k dispozici povolenky na 97 miliónů tun. V roce 2005 jich využily jen na 82 miliónů tun.