"Ze všech možných variant jsme vybrali prodej na kapitálovém trhu, protože je to nejtransparentnější způsob prodeje," uvedl k prodeji Kalousek.

Časový harmonogram ani jméno právnické společnosti, která zorganizuje prodej sedmi procent akcií ČEZ, Kalousek neuvedl. Posléze však v odpovědi na dotaz novinářů řekl, že k prodeji dojde v průběhu roku 2007.

Zelení se zdrželi

Vláda jednala o prodeji státního podílu několik hodin. Jednání se protáhlo kvůli postoji Strany zelených. Těm se nelíbila uspěchanost vlády v této otázce a rozhodnutí chtěli ještě odložit.

"Nikdo ze členů vlády nehlasoval proti prodeji státního podílu. Hlasování se však zdrželi ministři za Stranu zelených," uvedl premiér Mirek Topolánek s tím, že to považuje za upevnění koaličních vztahů.

Akcie státu si na burze chce koupit sám ČEZ. Ten má stále přebytek kapitálu a investoři firmu za neefektivní zacházení s penězi kritizují. Případný nákup by musela schválit valná hromada společnosti.

Opozice ostře proti

Opoziční ČSSD s prodejem akcií ostře nesouhlasí. "ČEZ privatizovat v tuto chvíli je nevýhodné," tvrdí se místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Peníze na financování už schválených dopravních staveb lze podle něj ČSSD získat ze státního rozpočtu, a to navýšením jeho deficitu. V tomto smyslu by podle něj ČSSD ve Sněmovně navýšení schodku státního rozpočtu podpořila.

Sobotka také varuje, že stát přijde prodejem části akcií o kvalifikovanou dvoutřetinovou většinu v ČEZu, a tím i o kontrolní funkce v podniku. Nemohl by rozhodovat sám například o změně stanov, výši základního kapitálu nebo o výši vyplácených dividend.

Polde Kalouska je taková možnost ryze teoretická a v praxi by k ní dojít nemělo. "Zbytek akcií je v držení zhruba 120 tisíc drobných akcionářů. Největší z nich má 1,5 procenta. Představa, že se shromáždí na valné hromadě, je mimo realitu, a proto se neobáváme ztráty kvalifikované většiny," uvedl.

Nesouhlas sociální demokracie nemá na osud akcií ČEZu žádný vliv, privatizační rozhodnutí jsou totiž pouze v kompetenci vlády a Sněmovna o nich nehlasuje.