Sobotka se obává, že stát přijde prodejem části akcií o kvalifikovanou dvoutřetinovou většinu v ČEZu, a tím i o kontrolní funkce v podniku. "ČEZ privatizovat v tuto chvíli je nevýhodné," domnívá se Sobotka, který zároveň varoval před oslabením vlivu vlády na energetiku a energetickou bezpečnost země.

Prostředky potřebné na financování už schválených dopravních staveb chce Sobotka vzít ze státního rozpočtu. V tomto smyslu podle něj ČSSD ve Sněmovně podpoří navýšení schodku státního rozpočtu.

Bém: děláte si legraci?

S tím ostře nesouhlasil Sobotkův protivník v debatě, první místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém. "To si dělá pan poslanec legraci," reagoval Bém s tím, že ODS slíbila, že nebude navyšovat rozpočtový deficit.

"Vláda zdědila po ČSSD rozpočet s černou dírou víc než 30 miliard korun," prohlásil Bém s tím, že ČEZ nyní disponuje přebytkem kapitálu, který mu umožní koupit od státu sedm procent svých akcií. "To považuji za inteligentní řešení," řekl Bém a dodal, že se ztráty státní kontroly nad elektrárenským gigantem neobává.

Sobotka trval na tom, že Státní fond rozvoje dopravy by měl být integrován do státního rozpočtu a vláda by mezitím měla hledat zdroje jinde, například prodejem či dlouhodobým pronájmem Letiště Praha.

O prodeji části ČEZu bude vláda rozhodovat v pondělí. Za sedm procent akcií by měla dostat zhruba 36 miliard korun, které chce použít na silniční a dálniční stavby, například na stavbu jihočeské dálnice D3 nebo dálniční přípojku k továrně firmy Hyundai v Nošovicích.