"Jsem přesvědčen, že jde o bublinu, která splaskne. Nevím, co by chtěl Invesmart žalovat," uvedl náměstek ministra financí Eduard Janota.

Případná arbitráž je tak podle něj absurdní. Podobně reaguje i Česká národní banka. "Nedovedeme si představit relevantní argumenty, se kterými by Invesmart mohl u arbitrážního řízení uspět," reagoval Pavel Zúbek z tiskového oddělení ČNB.

Ke stejnému názoru dospěla i parlamentní komise. Podle její zprávy jsou za pád banky zodpovědní především její bývalí manažeři. Nedostatky jsou však rovněž v zákonných úpravách, především u zákona o státní kontrole, který prodlužuje řešení nápravných kroků uložených centrální bankou. Sněmovna chce novelu

Sněmovna tak na doporučení komise vyzvala vládu k vypracování novely zákonů o bankách a o státní kontrole a konkurzního zákona. Ty by měly omezit nebezpečí zopakování událostí v Union bance.

Invesmart tento týden oznámil, že okamžitě zahájí arbitráž a bude požadovat deset miliard korun. Rozhodnutí zdůvodňuje vlastník banky prohlášením likvidace a následným konkurzem Union banky.

Arbitrážní řízení se často táhnou několik let a letos by tak i případná prohra napjaté státní finance neohrozila. Invesmart nejdříve musí o zahájení arbitráže informovat žalovanou stranu, která následně má až půl roku na zpracování odpovědi a případnou vzájemnou dohodu. Poté má dalších několik měsíců na reakci Invesmart. Pokud se tedy skutečně uskuteční zasedání arbitrů, letos to s největší pravděpodobností nebude.

Česká republika v poslední době stále častěji čelí hrozbě arbitráže. V nejznámější kauze stát prohrál se společností CME a musel zaplatit za její zmařenou investici do televize Nova více než deset miliard korun. Stát žaluje i Nomura kvůli pádu IPB.