Dnes je vše, co stojí více než deset tisíc, téměř neprodejné. Množství zlevněných zájezdů svědčí o tom, že nejde o obvyklý doprodej několika zbylých míst, ale značné části celkové kapacity.

Tři sta denně

V nabídce zájezdů, zlevněných na poslední chvíli, jsou jedenácti a dvanáctidenní pobyty v Turecku, na Kypru nebo na Krétě (beze stravy) za méně než deset tisíc korun. Slev je tolik, že od jara se objevilo několik internetových serverů zaměřených téměř výhradně na prodej zlevněných zájezdů. Zpáteční letenku např. na Krétu nebo na Kypr cestovka sotva pořídí za méně než šest tisíc. Pokud platí provize svým prodejcům a měla by i něco vydělat na vlastní provoz, vychází to, že zákazník, který si koupí desetidenní zájezd za devět tisíc, zaplatí za den pobytu kolem tří stovek.

Optické snížení

V řadě případů to se zlevněním zájezdu není přesně tak, jak to na pohled vypadá, snížení ceny může být zčásti pouze optické. V minulých letech se do celkové ceny započítávaly i letištní poplatky. Ty jsou dnes většinou účtovány zvlášť, což konečnou cenu zájezdu může zvednout zhruba o dva tisíce. Podobné to může být s pojištěním zákazníků. Je proto nezbytné udělat si předem jasno v tom, co všechno cena zájezdů zahrnuje a co je nutné platit zvlášť.

Druhá strana mince

Dovolená, kupovaná na poslední chvíli, má samozřejmě svá úskalí. Výběr ubytovacích zařízení je zpravidla velmi omezený a sotva lze očekávat, že pokoj bude mít terasu s výhledem na moře. Důležitější než jindy je, aby zákazník věděl, od koho dovolenou kupuje a jakou míru důvěry k němu může mít. Je totiž nepravděpodobné, že současná situace na trhu dovolených se obejde bez následků. Několik cestovek již činnost ukončilo a lze očekávat, že tím to nekončí. Na druhé straně čím později dáte své peníze z ruky, tím menší je riziko, že o ně přijdete.

Pojištění není všespasitelné

Pojištění cestovek pro případ platební neschopnosti sice riziko poškození klientů snižuje, ale neodstraňuje ho beze zbytku. Je totiž řada tzv. podpojištěných cestovek. Vyplacené pojistné pak pokryje způsobené škody jen zčásti. Na trhu beztrestně a bez povšimnutí příslušných úřadů působí firmy, které se chovají jako cestovní kanceláře a označují se tak, ač nemají koncesi a nejsou pojištěny. Je dobré si také připomenout, že pojištěny jsou pouze zájezdy, tj. kombinace nejméně dvou služeb (např. doprava a ubytování). Pokud si zaplatíte pouze ubytování v apartmánu, byť u pojištěné cestovky, pojištění se na tuto službu nevztahuje.