"Podle provedených vyšetření, zaměřených i na pozdější dobu, se nemohlo na trh dostat nic závadného," potvrdil ve čtvrtek mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Slovenští hygienici koncem minulého týdne upozornili na listerii v sýru Niva Pilos z produkce Madety. V pondělí potvrdili její nadlimitní výskyt. Proto veterináři minulý týden v pátek po prvních informacích ze Slovenska odebrali v Madetě vzorky jak ze šarže odeslané na tamní trh, tak i ze sýrů z posledních dnů.

V současnosti se veterinární dozor ve zpracovatelských závodech, tudíž i v provozech Madety, věnuje prověrce kontrolních systémů výrobců.

"I když se na Slovensku listerie zjistila a výsledky jsou nesmyslné a prokázala se naše pravda, tak určité opatření na nás veterináři budou chtít. Budeme dělat daleko četnější kontroly a ještě zvýšíme sledovanost celého výrobního procesu," uvedl ředitel Madety Milan Teplý.

Bakterie listeria monocytogenes způsobuje onemocnění listeriózou, které může být životu nebezpečné hlavně u dětí a starších lidí, nebo u lidí se sníženou imunitou. V Česku loni a letos na nemoc způsobenou listerií zemřelo celkem 15 lidí.