"Rozhodnutí generálního ředitele Koníčka akceptuji a vnímám jej jako logické vyústění rozdílných názorů na budoucí strategii rozvoje státního podniku Lesy ČR. Ty se týkají oblasti strategie řízení, obchodu se dřevem, způsobu zapojení regionálních zpracovatelů a přípravy střednědobých výběrových řízení na lesnické práce," uvedl k tomu Gandalovič.

Koníček důvody své rezignace odmítl blíže komentovat. "Situace není tak jednoduchá. Chci, aby se to v lesnickém sektoru zklidnilo, nikoliv aby tam byly jakékoliv další nějaké animozity. Důvody jsem sdělil panu ministrovi a komentovat to nechci," řekl Koníček ČTK.

Na pozici generálního ředitele tohoto podniku bude v následujících dnech vypsáno veřejné výběrové řízení.

Rezignaci podal Koníček poté, co ve čtvrtek Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozhodl o pozastavení smluv těžařům, kteří vyhráli loňské výběrové řízení na provedení lesnických prací. Zakázky byly v hodnotě několika miliard korun. [celá zpráva]

"Máme pochybnosti, že zadávání veřejných zakázek bylo v souladu se zákonem. V žádném případě se ale nejednalo o zmanipulované řízení, chyb je málo a mají charakter opomenutí," řekl ve čtvrtek novinářům předseda ÚOHS Martin Pecina.

Předběžná opatření se ale netýkají tendrů na odstraňování škod v lesích po lednovém orkánu Kyrill. Firmy tak mohou popadané stromy těžit dál.