"Reagovali jsme na atraktivní nabídku Campaspolu. Významným akcionářem této firmy je německá společnost Campa, která se zabývá produkcí bionafty. Setuza tak získává zahraničního strategického majitele, který jí může pomoci s dalším rozvojem," uvedl místopředseda představenstva M. L. Moran Zdeněk Šmejkal.

"Jsme skupina, která se zabývá krizovými projekty a toto byl jeden z nich. Nastartovali jsme některé kroky, na něž může nový vlastník navázat," uvedl dále Šmejkal.

Jan Sotola, mediální zástupce společnosti Via Chem Group, která vlastní 54 procent akcií Spolchemie, řekl: "Krátkodobým cílem je vyvést společnost ze současné nestabilní situace, ukončit probíhající exekuci a uzavřít rychlou dohodu s věřiteli,". Dodal, že investoři do 14 dnů zveřejní plán rychlé revitalizace Setuzy.

Spolchemii možná řídí Pitr

Spekuluje se ale o tom, že Spolchemii ovládají kontroverzní podnikatelé Petr Sisák a Tomáš Pitr, který by se tak mohl znovu zmocnit Setuzy, kterou ovládal do minulého září, kdy ji prodal společnosti Moran.

Pitr, který byl odsouzen za daňové podvody, za Spolchemii v minulosti několikrát jednal, i když nepřiznal, že by ji vlastnil. Stejně ale mluvil i o Setuze.

Sisákovo jméno se zase objevilo v kauzách CS fondů, zkrachovalé Zbrojovky Brno nebo Ekoagrobanky.

Někteří považovali prodej Setuzy Moranu za fiktivní, nadále prý na potravinářskou společnost měli vliv Pitr či lidé kolem něj. To ale Šmejkal v minulosti razantně odmítl.

Setuza je od listopadu v exekuci

Na Setuzu byla v listopadu minulého roku vyhlášena exekuce. Stát se s potravinářskou firmou pře kvůli čtyřmiliardové pohledávce, kterou uplatňuje Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF). Ta vznikla v devadesátých letech, kdy si společnost půjčila u Investiční a poštovní banky. Pro jejím krachu pohledávku nakonec převzala Česká konsolidační agentura a posléze PGRLF.

Setuza se pokusila spor se státem urovnat a nabídla mu 850 miliónů korun, ministr zemědělství Petr Gandalovič ale minulý týden nabídku odmítl s tím, že firma by musela nabídnout mnohem více.