Současná cena benzínu by přitom mohla vydržet po celé prázdniny. "Benzín by během prázdnin u nás mohl stát okolo 24 korun za litr," řekl Právu analytik Colossea Jiří Šťastný. Vliv letní motoristické sezóny totiž podle analytiků u nás není tak velký jako například ve Spojených státech.

"Nesázel bych na ovlivnění cen motoristickou sezónou, určující je spíše kurs koruny k dolaru a ceny ropy," uvedl Šťastný. "Ceny benzínu se stále drží relativně nízko, i když cena ropy od konce dubna pozvolna stoupá. Benzín u nás nezdražuje hlavně díky tvrdému konkurenčnímu boji mezi provozovateli čerpacích stanic, kteří přistoupili i na pokles svých marží," vysvětlil Šťastný.

Rostoucí cenu ropy si vysvětluje zejména aktivitou Spojených států, které od začátku května významně zvyšují poptávku nákupy do státních rezerv. V létě by podle analytiků neměl v cenách ropy nastat výrazný výkyv, spíše by ještě mohla zlevnit. "Irák, který je jedním z největších exportérů ropy, totiž brzy opět začne dodávat tuto surovinu na světové trhy," prohlásil Šťastný.

Nejdražší severní Evropa

Turisté, kteří se autem vydají do zahraničí, se musí připravit na to, že ve většině zemí zaplatí za benzín více než doma. Nejdražší v tomto ohledu je tradičně severní Evropa, když například ve Finsku stojí litr naturalu 35,70. Stejně tak se na vysokou cenu pohonných hmot musí připravit motoristé cestující do Velké Británie, kde se za natural platí průměrně 35,67 koruny za litr.

Na opačném pólu je u českých turistů stále oblíbenější Slovensko, kde benzín vyjde na necelých 22 korun. Jen mírně dražší je Lucembursko a Španělsko, kde benzín stojí necelých 25 korun. Dražší benzín než u nás je i v Chorvatsku, tam stojí litr naturalu kolem 27 korun.