"Analýzy odebraných vzorků z celkem 9000 balíčků po 30 gramech pražených arašídů v kokosové polevě značky Sanchi prokázaly, že ve zboží je mnohonásobně překročena povolená hranice nebezpečného aflatoxinu," sdělila mluvčí Celního ředitelství Praha Ivana Dvořáková.

Aflatoxiny patří do skupiny mykotoxinů, jež se obecně považují za velmi silné karcinogeny. Příslušný celní úřad na základě výsledků testů Státní zemědělské a potravinářské inspekce proto zásilku potravin nepropustí do volného oběhu, a zabrání tak další distribuci po celém území Evropské unie.

Nebezpečné arašídy z Vietnamu se do Česka dostaly už několikrát. Například loni v květnu to byla zásilka o hmotnosti více než 1,5 tuny. I v tomto případě analýzy vzorků prokázaly, že u zboží je výrazně překročena povolená hranice aflatoxinu, v některých případech až sedminásobně.

Podle Dvořákové loni nepropustili pražští celníci na volný spotřebitelský trh více než 40 tun zdraví nebezpečných potravin. Například v prosinci zadrželi více než 19 tun zdravotně závadných fíků z Turecka.