"Nebojíme se ani tak drobných krádeží polomového dřeva, jako spíše organizovaných band. Do lesa přijedou v noci s náklaďáky a ukradnou už složené dřevo určené pro dřevozpracující firmy. Již jsme to zažili. Ohlídat dřevo je přitom prakticky nemožné, stejně jako zabránit lidem vstupovat do lesa, i když vědí, že jim v něm po větrné kalamitě hrozí smrtelné nebezpečí," řekl Právu vedoucí střediska Toužim Lesní společnosti Teplá na Karlovarsku Václav Šusta.

Pomůže i policie

Lesníci při ochraně lesů před nelegální těžbou a krádežemi padlého dřeva spoléhají nejen na Lesní stráž, ale i na policii. "Zvýšíme ostrahu na krizových místech, to znamená v oblastech, kde je kalamita největší. Mám tím na mysli například Lipensko. Policisté z jednotlivých obcí a měst budou kromě běžných hlídek zajíždět i k lesům," řekl ředitel Jihočeské policie Bohumil Bezemek. Pokud někdo vstoupí do lesa i přes zákaz, jedná se podle zákona o přestupek a může dostat pokutu až pět tisíc korun.

"Kontroly pohybu osob v lesním porostu budou naše hlídky provádět v rámci běžného výkonu služby," potvrdila i mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová.

V Horní Stropnici na Novohradsku už nasmlouvali pět soukromých part, které se pustily do odstraňování polomů v obecních lesích. "V současné chvíli už na polomech pracuje přes třicet chlapů. Nemám vůbec představu, do kdy by mohli polomy odstranit. Vichřice u nás způsobila škody za šest miliónů korun, ale doufáme, že se nám podaří dost dřeva z polomů prodat," řekl Právu ve čtvrtek starosta Horní Stropnice Václav Kučera (KSČM).