S mimořádnou částkou na likvidaci ale Gandalovič nepočítá. Řekl to v neděli na setkání s novináři po svém návratu z inspekční cesty a v diskusním pořadu televize ČT24.

Větrná smršť způsobila v lesích státního podniku Lesy České republiky největší kalamitu v historii firmy. Podle odhadů z pátku poničil vítr nejméně čtyři milióny metrů krychlových dřeva. "Věřím, že to Lesy ČR zvládnou samy," řekl Gandalovič na dotaz, zda se nepočítá s uvolněním mimořádné finanční pomoci ze státních zdrojů.

Čtěte také: Škody na českých lesích nemají obdoby

"I z kalamitního dřeva mají LČR výnos, i když nižší než při plánované těžbě," řekl mluvčí LČR Tomáš Vyšohlíd. Dodal, že finanční dopad kalamity bude podnik schopen vyčíslit po sečtení a vyhodnocení dat ze všech postižených regionů.

LČR za prvních devět měsíců loňského roku zvýšily hrubý zisk meziročně o 51 procent na 1,7 miliardy korun. Výkony podniku vzrostly o 48 procent na 6,9 miliardy korun.

Smlouvy s těžařskými společnostmi

Situace v lesích je těžší kvůli problémům se smlouvami s těžařskými společnostmi. "Se smlouvami je v jednotlivých oblastech krize. Tam, kde je kalamita největší, musíme postupovat zrychleným řízením," uvedl. I při použití případného zkráceného řízení pro veřejné zakázky ovšem zaberou tendry řádově dva až tři týdny.

K hlavním prioritám bude v lesích zabránit kůrovcové kalamitě. I při zrychlených postupech se ale útoku kůrovců, který přichází s jarem, zabránit zcela nepodaří. "Vytěžit hmotu do doby, než kůrovec zahnízdí, tak to samozřejmě schopni nejsme," řekl Gandalovič.

V soukromých lesích by poškození mělo podle Gandaloviče být mnohem nižší, přibližně 30 procent rozsahu Lesů ČR. Důvodem je, že Lesy ČR mají více majetku v pohraničí, které bylo postiženo více.

Gandalovič k odhadům škod připomněl, že těžba kalamitního dřeva je více nákladná. Gandalovič také očekává zhruba desetiprocentní dopad na ceny dřeva. Situaci v poničených lesích by mohlo zhoršit silné sněžení, které meteorologové předpovídají na nadcházející dny. "Mnoho z polovyvrácených stromů by mohlo ještě padnout pod tíhou sněhu. Hrozí i velké poškození z námrazy," řekl Vyšohlíd.

Lidé by nyní do lesů vůbec neměli vstupovat. "Návštěvy lesů důrazně nedoporučujeme. Pád vývratů, větví a celých nalomených stromů stále hrozí," řekl Vyšohlíd.